ČO NÁM POŽIČIA BANKA?

527x0

Koľko si môžete požičať od banky na nové bývanie?

Väčšina domácností na Slovensku rieši otázku bývania pomocou hypotekárneho úveru. Pred tým, ako oň požiadate, by ste mali zvážiť niekoľko faktorov. Povieme si o nich niečo viac.

Regulácia poskytovania úverov

Zadĺženosť domácností na Slovensku v posledných rokoch neustále rastie. Je to najmä pre nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov a pre rast životnej úrovne. Aby sa predišlo prípadným problémom s nadmerným zadĺžením a splácaním úverov, je ich poskytovanie regulované. Neschopnosť splácať úver by sa totiž pri súčasnej miere zadĺženia domácností na Slovensku nemusela dotknúť len samotných dlžníkov. Mala by dopad na celý finančný sektor a ekonomiku štátu.

Rozmýšľate o predaji nehnuteľnosoti a potrebujete určiť jej aktuálnu hodnotu?

Na čo by ste mali myslieť pri žiadosti o hypotéku

Pred podaním žiadosti o schválenie hypotekárneho úveru by ste okrem výšky vášho aktuálneho príjmu mali zvážiť aj iné faktory:

 1. Aj keď v posledných rokoch zažívame na Slovensku ekonomický rast, môže sa stať, že ekonomika začne stagnovať. To bude mať za následok zvýšenie úrokov. V neposlednom rade môže stagnácia ekonomiky viesť aj k nižším príjmom.
 2. Zamyslite sa nad budúcnosťou. Mladšie páry by iste mali vziať do úvahy, že jeden z nich bude niekoľko rokov na materskej dovolenke.
 3. Ak plánujete mať deti, je potrebné počítať so zvýšenými výdavkami na samotný chod domácnosti a starostlivosť o deti.
 4. Pri zvažovaní výšky mesačnej splátky vopred počítajte s finančnou rezervou na nepredvídateľné výdavky alebo dočasný pokles zárobku zo zdravotných či iných dôvodov.

Do akej výšky možno žiadať o úver?

HYPOTÉKA VÝŠKA

Maximálna možná miera zadĺženia žiadateľa o úver by nemala prekročiť 8-násobok čistého príjmu na osobu. Do celkovej zadĺženosti sa počíta úhrn všetkých úverov žiadateľa o hypotéku. Započítavajú sa tiež kreditné karty a povolené prečerpania na bežných účtoch.

Pri výpočte maximálnej výšky úveru sa vychádza zo sumy príjmov dlžníkov. To znamená, že ak žiadajú o úver manželia spoločne, počíta sa súčet ich príjmov. Maximálna výška, do akej im môže byť úver poskytnutý je 8-násobok tohto súčtu.

Rozmýšľate o predaj nehnuteľnosti a potrebujete určiť jej aktuálnu hodnotu?

 • Realitný dlhopis s výnosom 6% p.a.

  Chcem získať bližšie informácie o realitnom dlhopise s garantovaným výnosom 6% za rok.

  Stlačením tlačítka súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Ochrana osobých údajov
 • DOBRE PREDAŤ BYT.
 • Kniha o predaji nehnuteľnosti, byty na predaj, dom na predaj, predaj domov, domy na predaj
 • Články na e-mail
  Stlačením tlačítka súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Ochrana osobných údajov
 • Najnovšie články