7 vlastností dobrého suseda

829x0

7 vlastností dobrého suseda

Či už bývate v meste alebo na dedine, nežijete tam sami. Iste mi dá každý za pravdu, keď poviem, že dobré susedské vzťahy sú dôležité. No nevzniknú len tak sami od seba. Je potrebné na nich pracovať. Poradím vám, ako sa stať dobrým susedom.

Dobrí susedia prinášajú koláče

Dobré jedlo otvára srdce. Nie nadarmo sa hovorí, že aj „láska ide cez žalúdok“. Platí to aj pri vytváraní susedských vzťahov. Malá ochutnávka z vianočného pečiva, narodeninovej torty alebo úrody zo záhrady je preto dobrým spôsobom ako komunikovať to, že radi bývate vedľa svojich susedov.

Dobrí susedia zriedka klebetia

Ohováranie a klebety za chrbtom nemá rád asi nikto. Myslite na to aj vo vašej susedskej komunite. Zlaté pravidlo je: „Nehovorte o druhom to, čo by ste nechceli, aby hovorili o vás.“ Oveľa lepšie je pozhovárať sa z očí do očí. Možno tak zistíte, že veci, ktoré ste si o druhom mysleli, nakoniec ani nie sú pravdivé. 

Chcem predať a potrebujem určiť cenu

Dobrí susedia si pomáhajú

Ochota pomôcť je v dnešnom uponáhľanom svete vzácnosť. Dobrý sused si však na to nájde čas. Ochotne odloží svoje povinnosti, aby pomohol tomu druhému.

Dobrí susedia ochotne pomôžu pred požiadaním

Pomoc druhému môže byť celkom jednoduchá. Ak pomôžete napríklad mamičke s kočíkom či postaršej žene s ťažkým nákupom, získali ste základ pre dobrý susedský vzťah. Ak ste ochotní pomôcť aj s inými vecami, iste sa stanete obľúbeným susedom.

Dobrí susedia majú na seba telefónne čísla

Ak dáte susedovi telefónne číslo, znamená to, že mu do istej miery dôverujete a tiež aj to, že ste ochotní byť k dispozícii, ak bude niečo potrebovať. 

Chcem predať a potrebujem určiť cenu

Dobrí susedia pokosia svoj trávnik

Pokosený trávnik neznamená len pekný vzhľad okolia vášho domu. Nepokosený trávnik totiž môže znamenať pre susedov ťažkosti. Môže im vadiť napríklad burina, ktorá cez plot prerastie až k nim. A nejde len o to. Ak sú susedia alergickí na pele tráv, nepokosený trávnik im bude spôsobovať zdravotné problémy. Dobrý sused sa preto stará o svoj trávnik.

Dobrí susedia komunikujú

Na dedine sa ľudia často stretávajú na priedomí, na ceste do obchodu či pred kostolom na kus reči. V mestách sa najčastejšie stretávajú mladé mamičky. Na ihrisku či v parku tak vznikajú nové priateľstvá. Prehodiť niekoľko slov môžete aj vo výťahu, či pri čakaní naň. Ak ste sa prisťahovali na nové miesto, začnite takýmto spôsobom so svojimi susedmi komunikovať. Nezáväzná konverzácia je prvým krokom k dobrým vzťahom.

Niekedy je, pravdaže, potrebné komunikovať o vzájomných nezhodách. Napríklad, ak nad vami žijú príliš hluční susedia. Rovnako by ste mali byť otvorení komunikácii aj vy. Jednoduchým spôsobom je napríklad informovanie o chystaných stavebných úpravách. Alebo ochota dať o šiestej ráno pozor na deti, aby nedupotali susedom nad hlavou. Takéto maličkosti susedským vzťahom pomáhajú.

Chcem predať a potrebujem určiť cenu

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pro účely zpracovánia tohto komentára. Zásady zpracovánia osobných údajov

 • Realitný dlhopis s výnosom 6% p.a.

  Chcem získať bližšie informácie o realitnom dlhopise s garantovaným výnosom 6% za rok.

  Stlačením tlačítka súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Ochrana osobých údajov
 • DOBRE PREDAŤ BYT.
 • Kniha o predaji nehnuteľnosti, byty na predaj, dom na predaj, predaj domov, domy na predaj
 • Články na e-mail
  Stlačením tlačítka súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Ochrana osobných údajov
 • Najnovšie články